Fotowoltaika co to jest?

Fotowoltaika, najprościej mówiąc jest pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Jest to odnawialne źródło energii, to znaczy że jej zasoby są niewyczerpywalne. Jest wiele powodów dlaczego jej stosowanie jest wskazane. Między innymi jest ekonomiczna, ekologiczna oraz praktyczna. Całkowity zwrot z inwestycji następuje średnio po 6-7 latach, przy czym żywotność paneli szacuje się na 25-30 lat.
Przez to że fotowoltaika wytwarza prąd jej zastosowanie jest uniwersalne, ponieważ można ją zastosować do wszystkich urządzeń elektrycznych. Do uzyskania darmowego prądu ze słońca niezbędne są panele fotowoltaiczne oraz pozostałe elementy instalacji. Panele wytwarzają energię nawet w dni pochmurne, ponieważ światło i tak do nich dociera. W Polsce promieniowanie słoneczne wynosi około 1000 kWh/m2. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp może dostarczać w ciągu roku ok. 900-980 kWh energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp wytwarza rocznie ok. 4000 do 5000 kWh energii elektrycznej. Właściciele elektrowni słonecznych o mocy do 10 kW za każdą 1 kWh oddaną do sieci mogą sobie odebrać 0,8 kW, właściciele instalacji powyżej 10 kW do 50 kW mogą sobie odebrać 0,7 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci.

Jak wygląda rozliczenie? Z zakładem energetycznym rozliczamy się na zasadzie bilansu pod koniec naszego okresu rozliczeniowego. Jest to wygodne i korzystne dla nas, gdyż nie potrzebujemy baterii do magazynowania pozyskanej przez nas energii.

Pamiętaj, że na swoją nową instalację możesz otrzymać dotację. Obecnie dostępne są programy „Czyste powietrze” oraz „Mój prąd”. Od 1 stycznia 2019 roku w związku z rozporządzaniem Ministra Inwestycji i Rozwoju osoby fizyczne mogą od podstawy podatku dochodowego odliczyć wydatki poniesione na instalację fotowoltaiczną. Jeśli nie stać Cię na zakup za gotówkę, dostępne są dziś kredyty oraz leasingi na preferencyjnych warunkach. Dzięki kredytowaniu, spłata miesięczna nie przekroczy kosztu, wcześniejszej opłaty za prąd a Ty w krótkim czasie będziesz miał własną instalacje fotowoltaiczną. Ceny prądu będą rosły, jednak Ciebie to nie będzie dotyczyć, gdyż Ty będziesz już niezależnym właścicielem instalacji fotowoltaicznej.

Stań się właścicielem własnej elektrowni słonecznej. Fotowoltaika wytwarza prąd dla Ciebie.

Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy! Telefon 694 550 660

firma instalacyjna
www.sloneczny-prad.pl